DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

“Türkiye’nin Yeni Petrolü” E-Ticaret ile KOBİ’lerin Dış Pazara Açılmaları, Cari Açık ve İstihdam Sorununu Çözebilir

“Türkiye’nin Yeni Petrolü” E-Ticaret ile KOBİ’lerin Dış Pazara Açılmaları, Cari Açık ve İstihdam Sorununu Çözebilir
04.12.2020
A+
A-

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı ve Özgencil Grup iş birliği ile bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Ege Ekonomik Forum 2020 konferansının son günü olan 4 Aralık saat 14.00’te gerçekleşen kapanış oturumu Finans Dünyası Dergisi ana sponsorluğunda gerçekleştirildi.

 

 

Son günün öğlenden sonraki “Küresel Güç Olmanın Anahtarı: E- İhracat” başlıklı oturumunun açılışını Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur onurlandırdı.
Dünya Gazetesi Yöneticisi Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü yaptığı oturumda ‘E-İhracat Stratejisi ile KOBİ’lerin Yeni Pazarlara Açılması, Sınır Ötesi E-Ticaret”, “Yeni Rekabet Alanı: Online Market Servisi”, “E-İhracatta Uluslararası İş Birliği Nasıl Kurulur?”, “E-İhracatın Türkiye Ekonomisine Katkıları Nelerdir?”, “Hangi Sektörler E-İhracat ile İvme Kazanacak?”, “Dijitalleşmenin Getirileri ve Riskleri, Siber Güvenlik” gibi konular masaya yatırıldı.
Göksel Global, Kurucu ve CEO Gökhan Göksel, BIGGPLUS Grubu CEO Enis Karslıoğlu ve ZESS International Kurucu Ortağı Sevdil Yıldırım konuk konuşmacı olarak katıldı.

Ticaret Bakanlığı 45 Farklı Ülkeye 35 Sanal Heyet Gerçekleştirdi

Ege Ekonomi Forumu’nun son gün son oturumunun açılış konuşması gerçekleştiren T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur Türkiye’nin e-ticaret hareketliliğine dikkat çekerken, özellikle sanal fuarlar ve sanal ticaret heyetleriyle Türkiye’nin ihracat hareketliliğini sürdürülebilir kılmak adına yaptıkları çalışmalara değindi.
2019 ile 2020 yıllarının ilk 6 ayındaki e-ticaret hareketliliğini karşılaştıran Batur, 2020 yılı ilk 6 ayına baktığımız zaman Türkiye’de e-ticaret hacmi bir önceki yılın ilk altı ayına göre %64 oranında artmış görünüyor. 91.7 milyar lira olarak bir gerçekleşme var dedi.
“2019 ila 2020’nin e-ticaret hareketliliğinde ilk 6 ayı karşılaştırdığımızda en büyük artışı yüzde 95 ile ev ve bahçe ürünleri aldı. Kendimizi evlerimize kapatarak, ev ve bahçelerimize eğildiğimizi söyleyebiliriz bu rakamlara göre. Burada oluşan ticaret hacmi ise 2,1 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Bir diğer alan, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 90 oranında artan beyaz eşya elektronik ticareti oldu. Nominal olarak değer oldukça yüksek. Oluşan ticaret hacmi ise 11,3 milyar lira. Geçtiğimiz yılın aynı dönemler için bu rakam 5,9 milyar liraydı. Üçüncü sırada ise yüzde 58’lik artışla elektronik eşyalar, 5,9 milyar liralık bir hacimle yer alıyor. Dördüncü sırada da yüzde 45’lik bir artışla giyim bulunuyor.”

Ticaret Bakanlığı’ndan E-Ticareti Geliştirme Hamleleri

E-ticareti geliştirmek açısından mayıs ve haziran aylarında “E-ticarette KOBİ’lerin Yanındayız” kampanyası düzenlediklerini belirten Batur, bu sayede kampanyadan yararlanan 135 bin KOBİ olduğunu, ayrıca 3 bin 761 KOBİ’nin e-ticaret ile bu sayede ilk defa tanıştırıldığının altını çizdi.
Yanı sıra sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlar düzenlediklerini belirten Batur, şöyle devam etti:
“Sanal ticaret ve sanal fuar uygulamaları ile de ihracatçılarımızın tanıtım ihtiyaçlarını karşılayabilecek platformlar oluşturmaya çalıştık. Rakamlara bakarsak; bu dönemde, 45 farklı ülkeye, 35 sanal heyet gerçekleştirdik. Bu heyette 5 bin 400’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Düzenlediğimiz 6 sanal fuarda ise 51 binin üzerinde ziyaretçi katılımı gerçekleşti.”

Türkiye’nin Geleceği E-Ticaret Serbest Bölgelerinde

Ardından Dünya Gazetesi Yöneticisi Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde “Küresel Güç Olmanın Anahtarı: E-İhracat” başlıklı oturumda geçildi. Oturumda ilk olarak BIGGPLUS Grubu CEO Enis Karslıoğlu söz aldı.

Karslıoğlu, dünya ticaretin yol aldığı konum itibariyle artık sonuç alınması gereken bir zaman içinde olduklarını belirtirken, bu anlamda Çin’in bugüne nasıl geldiğinin incelenmesi gerekliliğinin altını çizdi.

E-ihracatı “Türkiye’nin yeni petrolü” olarak tanımlayan Karslıoğlu, KOBİ’lerle birlikte küçük ya da büyük tüm esnafların küresel ticarete dahil edilmesinin önemine değindi. Karslıoğlu, burada teknik ayrıntılar ve ince noktaların kazanım için önemli olduğunu, burada elde edilecek başarı ile Türkiye’nin çok ciddi döviz girdisi elde etme ihtimaline dikkat çekti. Karslıoğlu, şöyle devam etti:

“Dünya çapında gidilecek bölgeleri iyi tayin etmek gerekiyor. Burada da markanın ya da KOBİ’nin paydaşları ile ilerlemesi önemli. Bunun için de Amazon gibi, Alibaba gibi platformlara entegre olmak gerekiyor. Bu entegrasyonların gerçekleştirilmesi çok kıymetli. İkinci konu ise depolar ve depo yönetimleri. Bu konuda yurt dışında lojistik merkezler kurulabilmesi için bir Cumhurbaşkanlığı Tebliği yayınlandı. Ancak burada kimlerin adım atacağı netleştirilmeli. Diğer bir netleştirilmesi gereken konu ise taşıma işinde kimlerin rol üstleneceği. Ve son olarak da üçüncü parti olarak tanımlayacağımız lojistik sağlayıcılar başlığına eğilmek gerekiyor.”

Bu adımların yanı sıra ürünlerle ilgili içeriklerin çok önemli olduğunu, bu önemin paketlenme sürecine kadar uzadığını belirten Karslıoğlu, kümeleşmenin kritik bir adım olacağını, bu sayede maliyetlere ve teknik konulara bir çözüm bulunabileceğini belirtti. Karslıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özetle; 1. İçerik ve Pazarlama Hizmeti, 2. Stok ve Tedarik Yönetimi, 3. Entegrasyon, Takip ve Hızlı Teslimat, 4. Müşteri İlişkileri Yönetimi Hizmeti, 5. İade Yönetimleri başlıkları e-ihracat sürecinde KOBİ’lerimizin karşı karşıya olduğu konular. Gördüğünüz gibi oldukça teknik bir iş. Bu nedenle de esnafın ve KOBİ’nin bu işi çözmesi için kümeleşmesi gerekiyor. E-ticaret servisi sağlanması gerekiyor.”

Karslıoğlu; New York’ta, Moskova’da, Dubai’da, Amsterdam’da, Londra’da, Kenya’da ve Çin’in Şanghay ve Guangzhou bölgelerinde, serbest e-ticaret bölgeleri kurdurarak ya da var olan bu bölgelere girilmesi gerektiğinin, Türkiye’nin geleceğinin serbest e-ticaret bölgelerinde olduğunun altını çizdi.

KOBİ’lerin İhracata Entegrasyonu Cari Açık ve İstihdam Sorunlarını Çözebilir

Oturumda söz alan ikinci konuşmacı Göksel Global Kurucu ve CEO’su Gökhan Göksel, Çin’in kalkınma modelinin Türkiye’ye çok benzediğini, çünkü Çin’de de ciddi oranda KOBİ’lerin olduğunu paylaştı. Göksel; yüzde 99’u KOBİ’lerden oluşan Türkiye’nin, e-ticaret ekosisteminde atılması gereken adımları atması halinde istihdam ve döviz problemlerini çözme şansı olacağını belirtti:

“E-ihracatın ihracattan bir farkı olmadığını düşünüyorum. Burada asıl gelmemiz gereken yerin, Türkiye’nin uluslararası ticarete ne kadar uyumlu olduğu ya da olmadığı konusudur. Türkiye, uyumunu hızlandırmalı. Pandemi nedeniyle çok popüler hale geldiği için şu an e-ihracatı konuşuyoruz. Ancak belli konularda sorunlarımız olduğunu hatırlamalıyız. Bunlar eğitim, istihdam ve cari açık. Bizim şu anda cari açıkla ilgili problemimizi çözecek konulardan birisi ise, yüzde 99’u KOBİ olan ülkemizde, bu yapıların dış pazarlara ürün satabilme kabiliyetlerini ortaya çıkarmak.”

Türkiye’nin e-ticaretini geliştirmesi ve artırması için öncelikle kalkınma politikasını gelişmiş ülke stratejilerini inceleyerek, buna göre uygulaması gerektiğini belirten Göksel, Çin’in bugün e-ticaretteki hacmine gelmesinin arkasında, devlet politikalarının yer aldığına dikkat çekti.

Türkiye’nin Bu Dönemde Edindiği Refleks, Yapısal Önlemlerle Sürmeli

Ege Ekonomi Forumu’nun son günündeki son oturumun son konuşmacısı ZESS International Kurucu Ortağı Sevdil Yıldırım ise, Türkiye’nin toplam ihracatı içerisinde e-ihracatın payının artırılmasının önemine dikkat çekti.

“Türkiye’nin öncesinden de sistematik bir şekilde ele alması gereken bir konuydu e-ihracat. Pandemi tabiki bir paradigma değişikliği yarattı. Yaşanması gereken yapısal değişimi zorunluluk haline getirdi. Dijitalleşme zaten şirketlerin gündemindeydi. Endüstri 4.0’ı zaten senelerdir konuşuyoruz. Ancak bakıldığında her ne kadar pandemi sonrasında çok hızlı bir hareket yaşanmış olsa da gelinen nokta çok tatmin edici düzeyde değil” diyen Yıldırım, Ticaret Bakanlığı’nın pandemi döneminde aldığı tedbirlerin çok etkili olduğuna, bu kapsam e-ticarette de e-ihracatta da çok önemli adımlar atıldığının vurguladı. Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak zaman perspektifinden rakamlara bakarsak, e-ihracatta 2020’nin ilk 6 ayında yüzde 64’lük bir artış yaşandı. Toplam ihracat içindeki payı ise 570 milyon dolar mertebesinde oldu. Ancak aynı dönemde 75 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirildi Türkiye’de. E-ihracat maalesef yüzde 0,8 mertebesinde kaldı.”
Türkiye’nin bugün gaza bastığı yöne, dünyanın bir süredir gittiğini belirten Yıldırım, ihracat hamlesi yapılmış ve ihracat odaklı bir büyüme modeli izleyen Türkiye’nin e-ihracatta daha rekabetçi konumda olması gerekliliğine vurgu yaptı. Yıldırım, bu saptamanın neyin daha iyi yapılabilmesi, Türkiye’nin uluslararası rekabette geride kalmaması açısından önemli olduğunu söyledi:
“Pandemi döneminde hayata geçen refleksimizi yapısal önlemlerle devam ettirmemiz lazım. Sistematik ana modellere dönüştürülmeli ki, biz de gerçekte olmamız gereken yerimiz alalım.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.